Bielsko-Biała, 30.05.2018 r.
Często dla klientów naszej Kancelarii w Bielsku-Białej prowadzimy sprawy z zakresu prawa pracy, zwłaszcza sprawy pracowników związane z nieuzasadnionym lub naruszającym przepisy prawa pracy wypowiedzeniem umowy o pracę.
Zgodnie z art. 45 kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Zgodnie z wypracowanym przez sądy orzecznictwem wskazać należy, iż przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być konkretna i rzeczywista. Nie musi jednak mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, skoro wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy.
Orzeczenie sądu w przedmiocie roszczenia pracownika o uznanie wypowiedzenia za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem uzależnione jest od tego czy okres wypowiedzenia jeszcze trwa czy też uległ zakończeniu. W pierwszym wypadku sąd pracy orzeka, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne. W drugim wypadku przywraca pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Jeżeli jednak pracownik nie chce zachować lub odzyskać bezprawnie utraconego miejsca pracy, może wystąpić z żądaniem odszkodowania z tytułu bezprawnego wypowiedzenia.
Na mocy art. 45 § 2 k.p. również sąd pracy może zasądzić tylko odszkodowanie, nie uwzględniając żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe.
Orzeczenie przez sąd na podstawie art. 45 § 2 k.p. odszkodowania zamiast żądanego przez powoda przywrócenia do pracy oznacza w istocie rzeczy uznanie, że wystąpiły dostatecznie istotne powody rozwiązania stosunku pracy, a przyznanie odszkodowania wynika z faktu, że te przyczyny, które zostały wskazane w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy, nie uzasadniały rozwiązania bez wypowiedzenia (ewentualnie wypowiedzenia) lub pracodawca naruszył przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie.
Przepis art. 471 k.p. ustala granice odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku pracownika mającego staż pracy dłuższy niż 3 lata odszkodowanie przysługuje za okres 3 miesięcy, ponieważ obydwie granice są takie same. Przy krótszym stażu pracy przepis nie określa kryteriów, od których zależy sądowe ustalenie wysokości odszkodowania (jeżeli sąd zdecyduje się przyznać odszkodowanie za czas dłuższy niż okres wypowiedzenia). W takim przypadku należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, w tym zwłaszcza rodzaj naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę, staż pracownika, wysokość jego wynagrodzenia czy nawet sytuację osobistą i rodzinną pracownika.
W celu uzyskania bliższych informacji w sprawach związanych z możliwością wypowiadania umów o pracę pracowników i należnych im roszczeń, w tym odszkodowań proszę o kontakt z radcą prawnym lub adwokatem z naszej Kancelarii w Bielsku-Białej.
Kupilas, Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci spółka partnerska
ul. Karpacka 24/B16
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 730 020 340, 33 496 33 00
NIP: 5472142810, KRS: 0000894304
e-mail: biuro@kupilaskrupa.pl
godziny otwarcia: pn. - pt. od 8:00 do 16:00
Oddział w Szczyrku
ul. Salmopolska 5
43-370 Szczyrk
tel. 721 151 830, 609 501 604
e-mail: lkrupa@kupilaskrupa.pl
akupilas@kupilaskrupa.pl